Контактні інсектициди: огляд, дії та використання в сільському господарстві

Контактні інсектициди: огляд, дії та використання в сільському господарстві

Будь-яке сільське господарство передбачає використання додаткових препаратів, які будуть підтримувати нормальне зростання та розвиток культур. Навіть при створенні всіх ідеальних умов дуже важко захистити рослини від шкідників. У цьому випадку на допомогу приходять інсектициди контактні.

Контактні інсектициди та їх особливості

Насамперед варто зрозуміти, що таке інсектициди контактні. Це хімічні препарати, які діють на шкідників під час безпосереднього контакту з їх тілом.

Не менш важливим є те, що препарати захищають лише ті ділянки рослини, які оброблені. Дія контактних інсектицидів безпосередньо залежить від погодних умов. Перепади температур, опади, інсоляція – все це може кардинально змінити основну дію препаратів та знизити їх ефективність.

Майже всі сучасні інсектициди є контактними та діють на комах, всотуючись через тіло або кишківник, при цьому не всотуються в рослину та не шкодять їй.

Види контактних інсектицидів

Ідеальному врожаю шкодить велика кількість комах різних видів, тому використання одного препарату у всій аграрній галузі – нереальне. В залежності від типу шкідника, контактні інсектициди можна розподілити на кілька груп.

  1. Похідні карбамінової кислоти – цей вид препаратів має широкий спектр дії та високу активність. Зазвичай використовується для боротьби з блохами на гірчиці та ріпаку, зокрема, хрестоцвітих бліх на ріпаку. А також проти колорадського жука на картоплі та наземних шкідників на кормовому та цукровому буряках. Варто зазначити, що цей вид потребує 100% дотримання правил безпеки.

  2. Синтетичні піретроїди мають ліпофільні властивості, які швидко діють на шкідників. Використовуються на пшениці, кукурудзі, картоплі, овочевих культурах, капусті та інших для боротьби з колорадським жуком, клопами, шкідливими черепашками, хлібними жуками, луговими метеликами та листокрутками.

  3. Інсектициди природного походження є продуктами життєдіяльності актиноміцетів (нижчих рослинних організмів). Ці препарати використовуються для знищення кліщів, листокруток, колорадського жука, пильщиків, трипсів, попелиць та інших шкідників на смородині, огірках, томатах, картоплі.

Ще одним видом контактних інсектицидів є мінеральні оливи, наприклад, вазелінова. Застосовується на пшениці, томатах, баклажанах та картоплі проти хлібної жужелиці та колорадського жука.

Переваги та недоліки 

Варто особливо увагу звернути на плюси та мінуси вказаних препаратів. Почнемо з переваг:

  • довготривалий захист (в залежності від виду, мінімум 1 місяць);

  • відсутність негативної дії на корисних комах;

  • стійкість до змиву після висихання на поверхні рослини;

  • можливість знищити шкідників навіть у важкодоступних місцях;

  • ефективний захист, незалежно від періоду оброблення.

Що стосується недоліків, їх майже немає. Основним мінусом є висока токсичність при неправильному застосуванні препарату. В процесі обробки рослин потрібно повністю дотримуватися правил безпеки, щоб не зашкодити стану здоров’я.